Imrich Vysočan
(1924 – 1994)
Akademický maliar, monumentalista, kresliar, grafik, karikaturista, ilustrátor, pedagóg doc. Imrich Vysočan sa narodil 23. 9. 1924 v Prievidzi. . V gymnaziálnom veku začal odkrývať svoj výrazný kresliarsky talent a ten ďalej rozvíjal počas vysokoškolského štúdia na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, v oddelení kreslenia a maľovania pri. Študoval u profesorov Jána Mudrocha, Gustáva Mallého, Dezidera Millyho a Jozefa Kostku, ktorí mali veľký podiel na formovaní umeleckého názoru viacerých významných autorov výtvarnej generácie nastupujúcej v povojnovom období.
Po absolvovaní školy v roku 1948 sa Imrich Vysočan aktívne zapájal do výtvarnej a zväzovej činnosti. Verejnosti sa hneď v počiatku svojej výtvarnej činnosti predstavil ako výborný grafik, kresliar aj ilustrátor detskej literatúry. Formovo-výrazová jednoduchosť a estetická bezprostrednosť sa naplno rozvinuli v tvorivom období 60. a 70. rokov, kedy vytvoril stovku monumentálnych diel realizovaných v architektúre. Z tejto rozsiahlej tvorby sú najznámejšie sgrafitá na vchodoch obytných budov Sídliska Píly v Prievidzi, kamenné mozaiky na vysunutých posluchárňach Strojníckej fakulty SVŠT v Bratislave, výtvarné dotvoril budovy základných škôl a budov občianskej infraštruktúry vo viacerých mestách a obciach.
V časoch realizácie rozsiahlej tvorby v architektúre a voľnej komornej maľbe aktívne pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v rokoch 1952 až 1955 na VŠVU v Bratislave ako asistent profesora Majetku a tajomník katedry maliarstva. V rokoch 1962 – 1975 bol docentom Ústavu kreslenia pri Katedre teórie a dejín architektúry, kreslenia a modelovania Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave.
Majster Vysočan zanechal širokej odbornej i laickej verejnosti rozsiahlu výtvarnú tvorbu. Namaľoval stovky obrazov v širokej palete techník – olejomaľby, akvarely, kresby, grafiky a štúdie. Pozornosť si zasluhuje obraz Vzbura prievidzských žien, cyklus olejomalieb kniežat Veľkomoravskej ríše z roku 1971, premeny slovenskej krajiny a zákutí rodného kraja. Zanechal aj mnoho monumentálnych diel. Svoje diela prezentoval na desiatkach samostatných aj spoločných výstav na Slovensku i v zahraničí, v Prahe, v Moskve, v Štokholme, v Kyjeve, v Drážďanoch a v Krakove.
Po mimoriadne aktívnom živote a práci v Bratislave sa v roku 1975 vrátil natrvalo späť do rodnej Prievidze. V rodnom kraji hľadal pokoj a nové námety na tvorbu.
Zomrel 9. 11. 1994 v Bojniciach, pochovaný je v Prievidzi.
V apríli 2022 bola v Prievidzi otvorená Galéria Imricha Vysočana v Meštianskom dome.
V Prievidzi na sídlisku Píly nájdeme Vysočanove diela na uliciach Sama Chalupku, J. Siváka,
J. Palkoviča, Škopca, Banícka – domové znamenia a figurálne kompozície cez dve poschodia.