Miroslav Marček
(1929 – 1995)
Narodil sa 11. júla 1929 v Martine. Bol to, maliar, grafik, monumentalista.
Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v maliarskom oddelení u profesorov Jána Želibského a Ľudovíta Fullu. Štúdium ukončil v roku 1955. Popri maľbe, kresbe, voľnej a užitej grafike a ilustráciách sa venoval aj spolupráci s architektmi. V každom z týchto žánrov rád zdôrazňoval najmä rustikálnu robustnosť tvaru a možno povedať, že expresívno-figuratívny výraz jeho maľby a grafiky má základ v názorovom príbuzenstve s členmi Skupiny Mikuláša Galandu.
Skupina Mikuláša Galandu sa po prvýkrát ako celok prezentovala svojou výstavou v decembri 1957 v Žiline. Katalóg k výstave vtedy obsahoval spoločne podpísané vyhlásenie všetkých členov skupiny s jasnou orientáciou na odkaz slovenskej moderny, predovšetkým diela Mikuláša Galandu, Ľudovíta Fullu, Miloša Alexandra Bazovského a Cypriána Majerníka. Toto vyhlásenie sa považuje za manifest skupiny. V čase svojho vzniku mala skupina 11 zakladajúcich členov: Andrej Barčík, Róbert Dúbravec, Zdeno Horecký, Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Milan Laluha, Miroslav Marček, Milan Paštéka, Ľudovít Štrompach, Ivan Štubňa, Pavol Tóth, ako hosť s nimi vystavoval Ever Púček. S nástupom Skupiny Mikuláša Galandu, ale samozrejme tiež účasťou na ich legendárnych prehliadkach (1957 Bratislava, 1958 Brno, 1962, 1965 Bratislava a Praha, 1968 Berlín – posledná expozícia) sa spájajú začiatky moderného výtvarného myslenia na Slovensku.
Akademický maliar Miroslav Marček od roku 1957 dospel k takej redukcii v grafikách i maľbách, že mu technika drevorezu prestala vyhovovať. Objavil možnosť lapidárneho vyrezávania jednotlivých foriem do masonitovej dosky, akú čas od času používali niektorí maliari ako podklad pre obraz. Mohol tak vytvárať zostavy obrúsených geometrických plôch, ale zároveň mohol rôznym zdrsňovaním a prerývaním dosiahnuť miestami osobité štruktúry.
Jeho tvorbu ovplyvnili aj mnohé študijne cesty do zahraničia. Ako člen delegácií Zväzu slovenských výtvarných umelcov navštívil Dánsko, Taliansko, Švédsko, Francúzsko, Španielsko, Grécko a mnohé iné krajiny.
Zomrel 31. júla 1995 v Martine.
Na Sídlisku Píly sú Marčekove diela na ulici Björnsona a diela, ktoré vytvoril spolu s M. Laluhom na Štefánikovej ul. a na Námestí J.C. Hronského (9 polí s figurálnymi kresbami vrytými do cementu na balustráde podlubia na prízemí krídla otočeného k námestiu).